KOSTIUM

Wzięliśmy udział w ponad 120 pokazach mody w Polsce, Francji, Niemczech, Czechach, Portugalii, Słowacji, Belgii i Włoszech. Swoje kolekcje mody prezentowaliśmy w galeriach sztuki, reprezentowali Polskę na Biennale w Wenecji, Expo w Hanowerze i w Parlamencie Europejskim.
Realizujemy kolekcje z nietypowych materiałów. Zwracamy baczną uwagę na warsztat i tworzywo, „obiekty mody” są robione ręcznie z użyciem tradycyjnych technik i prostych narzędzi. Staramy się tworzyć z wyobraźnią i zacierać granice między dyscyplinami sztuki. Pokazy „Teatru Mody” są spektaklami obrazu i muzyki. Każda kolekcja to rok solidnej pracy. Sami wymyślamy co i z czego, sami projektujemy i mozolnie realizujemy. Potem jest czas szukania miejsca, pretekstu prezentacji. Wybieramy sytuacje, w jakich chcemy pokazać naszą pracę. Nie ma zamówienia, sponsora i komercyjnego celu. Jest w tym i wolność tworzenia i jednocześnie coś wbrew sztuce na zlecenie. Dzięki naszym kolekcjom dużo podróżujemy.

Małgorzata Stanielewicz

W 1995 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Otrzymała dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej. Zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem, projektowaniem graficznym, scenografią, kostiumem, modą artystyczną. Realizuje cykle prac graficznych w technice linorytu, bierze udział z sukcesem w konkursach plastycznych, robi wystawy indywidualne.

Marek Stanielewicz

Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu ukończył w 1980 roku. Był asystentem w Pracowniach Grafiki Warsztatowej Romana Kowalika i Eugeniusza Geta Stankiewcza oraz Pracowni Projektowania Graficznego Jana Jaromira Aleksiuna. Aktualnie jest nauczycielem projektowania graficznego na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i kustoszem Domku Miedziorytnika.

Czytaj więcej.

Debiut w 1993 roku na wyjątkowym wrocławskim święcie mody Moda i Uroda kolekcją z tektury w Muzeum Architektury. Potem była kolejna kolekcja z tektury i papieru pokazana po raz pierwszy w Teatrze Letnim w Legnicy. Pod koniec 1993 roku została zrealizowaliśmy jednorazową kolekcję „z Gazety W.W.”, która pokazana na wrocławskim Rynku . W 1994 roku w ramach Wratislavia Cantans w Arsenale odbył się pokaz mody pt. „teatr miedzi - Kalendarz”. Była to pierwsza z czterech naszych kolekcji wykonana z miedzi. Pierwsza, ale najważniejsza, ponieważ zostaliśmy zaproszeni z nią na Biennale Weneckie z pokazem na otwarcie pawilonu polskiego. Odbyła się także wystawa plastyczna kolekcji w Galerii Entropia we Wrocławiu. W 1995 roku w Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach pokazaliśmy nową kolekcję zatytułowaną „przeźroczyste”, której podstawowym materiałem było tworzywo sztuczne. 1997 to kolejna kolekcja „z miedzi”. W 1998 na wrocławskim festiwalu Magazyn Mody w Muzeum Architektury zadebiutowała „srebrna z odrobiną piór”. Pod koniec tego samego roku została wybrana kolekcją roku „Wieczoru Wrocławia”. „Przeciwwstrząsowa”, która powstała w 2000 roku nie miała swojej premiery, była uzupełnieniem pokazów innych kolekcji. 2001 to rok „czarnej” zaprezentowanej po raz pierwszy na inauguracji cyklu wystaw plastycznych Arsenał Sztuki 2001. W 2004 roku na Prezentacji Moda i Sztuka we Wrocławiu nastąpiła pierwsza prezentacja kolekcji „opus CD vermiculatum”. Tego samego roku kolekcję pokazaliśmy w formie obiektów przestrzennych na wystawie w BWA Awangarda we Wrocławiu. 2005 rok to wyjazd z kolekcją „kobieta z Moss” do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Pokaz odbył się w Sali VIP. Pierwszy pokaz kolekcji z miedzi pt. „Kupari” miał miejsce na inauguracji Cuprum Arena w Lubinie w 2009 roku. 2012 to rok najnowszej kolekcji z miedzi pt. „bardzo małe Ojczyzny”.

Najciekawsze pokazy: W 1995 roku odbył się nocny plenerowy pokaz kolekcji „teatr miedzi - Kalendarz” w parku (Park der Sinne) Centrum Muzycznego w Dreźnie. Z powodu deszczu i awarii elektryczności pokaz był oświetlony reflektorami samochodów i nagłośniony muzyką z odtwarzaczy samochodowych. Na otwarciu pawilonu polskiego na Międzynarodowym Biennale Weneckim w 1996 roku pokazaliśmy tą samą kolekcję z miedzi.
Pokaz wzbudził zainteresowanie publiczności zanim się rozpoczął ponieważ widzowie brali za początek prezentacji przenoszenie przez modelki czarnych pudeł ze strojami z tramwaju wodnego do pawilonu. Publiczność z całego świata przyjęła pokaz entuzjastycznie, po jego zakończeniu wdarła się do garderoby, aby dotknąć kostiumy. To była elita kulturalna Europy doskonale czująca formę i kolor, ludzie z wpojoną kulturą wizualną.
W 1997 roku pokazaliśmy kolekcję z miedzi oraz „srebrną z odrobiną piór” w „Sali spokojnych kroków”, w czynnym i najstarszym budynku sądu w Europie (Plais de Justice) w Poitiers we Francji. Garderoba mieściła się w sali sądowej a w czasie próby prowadzono między modelkami skutych kajdankami przestępców.
2000 rok obfitował w niezwykłe pokazy, najważniejszym był pokaz na otwartej przestrzeni (Gärten im Wandel) na Expo w Hanowerze. Tego samego roku zostaliśmy zaskoczeni zaproszeniem ze spektaklem mody na Festiwal Teatrów Ulicznych do Brna w Czechach. Wtedy po raz pierwszy zrealizowaliśmy ideę teatru malowania. Modelki przygotowywały się do pokazu na wybiegu, robiły makijaż na oczach publiczności, dzwoniły do narzeczonych, jadły kanapki, rozmawiały o niczym. Wszystko było nagłośnione i dobrze oświetlone. Potem odbył się pokaz. W październiku na Chanson Festival w Kolonii w Niemczech, (Foyer Deutschlandfunk) korzystaliśmy w realizacji pokazu z muzyki na żywo w wykonaniu muzyków Piwnicy pod Baranami. Na zakończenie roku uczestniczyliśmy w Gali Expo 2000 w Teatrze Wielkim w Warszawie na obrotowej scenie. Reprezentowaliśmy województwo dolnośląskie. Muzykę do pokazu stworzył i wykonał Sambor Dudziński.
W 2001 mieliśmy niezwykły pokaz mody w zimie w schronisku górskim położonym wysoko nad Podbanskiem w Tatrach Wysokich na Słowacji oraz w Porto w Portugalii. 2002 to przede wszystkim pokaz w wyjątkowo pięknej Ambasadzie Polskiej w Paryżu. W 2003 zostaliśmy zaproszeni na duży pokaz wszystkich naszych kolekcji do Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach. 2004 to projekty kostiumów aktorów i wykonawców na koncert „Anioły Europy” na Rynku we Wrocławiu w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Tego roku mieliśmy też pokaz w ramach OstEuropa Woche, który odbył się w antykwariacie w Monachium.
W 2005 projekt i realizacja kostiumów dla teatru Ocelot, pokaz w Parlamencie Europejskim w Brukseli oraz projekt i realizacja kostiumów do spektaklu Gwiazda dla Agaty Zubel. W 2006 roku mieliśmy pokaz w niezwykłej scenografii czynnej hali montażu fabryki BMW w Lipsku oraz na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Wolnym Paleniu Fajki w Krzyżowej.

Ukryj.